Je pravdou, že na internetu mnohdy naleznete mnohem výhodnější nabídky, než by jste mohli dostat v kamenných pobočkách. Je zde ovšem i druhá strana mince - jednodušší přístup podvodníků. V bankovní pobočce Vás nikdo o peníze nepodvede. Ale na internetu, kde žádáte o nebankovní půjčku? Stačí si založit e-mail a začít rozesílat emaily. Podívejme se tedy na to, jaké nejčastější nástrahy a úskalí se objevují, pokud podáváte internetovou žádost.
Nejrozšířenějším podvodem je tzv. poplatek předem. Požádáte o nebankovní peníze a ozve se Vám poskytovatel, který ovšem vyžaduje vyplacení peněz na jeho účet předem. Jinak Vám nepomůže. Pokud komukoliv pošlete peníze předem, tak již o něm nikdy neuslyšíte. Tyto nebankovní poplatky mohou být taky maskovány jako nulté splátky, administrativní poplatky či platba zprostředkovateli. Jakkoliv Vám bude toto prezentováno, nikdy nikomu nic neposílejte předem.
Druhý podvod u nebankovním půjček se týká spíše novinové inzerce. Uvidíte inzerát, kde telefonní číslo na poskytovatele začíná předčíslím 900 (placená linka). Zatelefonujete a vše vypadá v pořádku - paní na telefonu s Vámi vyplňuje žádosti, ptá se na osobní data, přepojuje Vás z jednoho oddělení na druhé... . Ale problém zde je. Za každou provolanou minutu platíte 99 Kč. A na lince se Vás budou snažit udržet co nejdéle. A peníze Vám nikdo nikdy neposkytne. Jen další nebankovní půjčka s podvodem.
Další trik je zcela průhledný. Někteří podvodníci se snaží o to, aby jste jim podepsali prázdné papíry (bianco směnky). Jakkoliv jste zoufalí a potřebujete peníze, tak to nikdy nepodepisujte. Možná jste momentálně ve finanční tísni a nutně potřebujete 100 000 Kč. Ale jak to dopadne? Kolik tam následně dopíší? Deset milionů korun? Nebo více... . A tím si zaděláváte na další (a výrazně větší) finanční problémy. Nikdy nepodepisujte nic, co nemá řádně vyplněná všechna data.
Posledním trikem, který je často používám, je uzavírání nechtěných finančních produktů. Může se stát, že si nějaký poskytovatel podmíní půjčení peněz například uzavřením životního pojištění. Dokud jej neuzavřete, tak nedostanete od něj ani korunu. Takže mu jej podepíšete a zavážete se, že budete několik následujících let platit toto pojištění. On za to dostane od pojišťovny provizi, ale Vám žádné peníze nepůjčí. A vy jste se dostali do ještě složitější situace.
Jak se tedy bránit při žádosti o nebankovní půjčku bez podvodu? Vzít si příklad z předchozích bodů. A nikdy nikomu na nic podobné nenaletět.
Bude po Vás někdo chtít peníze předem? Nikdy mu nic neposílejte. V ČR neexistuje jediná společnost, která by chtěla zaplatit cokoliv předem. Vždy nejdříve peníze dorazí Vám, až následně Vy splácíte splátky. Nikdy a nikde to nefunguje obráceně. Myslete na to.
Dále pamatujte na to, že žádný nebankovní poskytovatel nemá zpoplatněné linky. Ty největší společnosti mají bezplatné linky (začínající 800). Soukromé osoby a investoři mají klasické čísla, kde platíte standardní tarif a volaný na tom nevydělává. Volání na 900 není cesta k penězům. Ale k velkým dluhů o Vašeho operátora.
Podvody s bianco směnkou či prázdnou smlouvou - obrana je velmi jednoduchá. Zavažte se, že nikdy nepodepíšete prázdný papír. Tak na něj nemůže být později vůbec nic dopsáno. A vy si můžete být jistí tím, co jste uzavřeli za dohodu. A nebát se toho, s čím na Vás vyrukuje exekutor.
Ohledně pojištění není situace černo-bílá. Ano, mohou Vám nabídnout pojištění pro případ ztráty zaměstnání. A takováto nabídka je zcela legitimní a měli by jste ji zvážit. Ovšem nesmí být podmíněno půjčení peněz tím, že uzavřete nějakou jinou smlouvu na úplně jiný finanční produkt. Pokud jej Vám nabízejí nezávazně a bokem, tak je vše v pořádku. Pokud jej musíte uzavřít pro to, aby Vám byly vyplaceny peníze, tak se s největší pravděpodobností jedná o vychytralého podvodníka, který Vás chce obrat o peníze.